reede, 17. detsember 2010

Kummaline

Olen sel nädalal hästi kenasti päevase kalorikogusega alla 100 % jäänud.
Teisipäev:     78 %
Kolmapäev:  65 %
Neljapäev:    75 %
Reede:          71 %
Ja liigutanud olen end. Lund rookinud, jalutanud ja treeninud.

Ja mida teeb kaal? Ei liigu. Pühapäevaks oli järsku 77 peale visanud ja nüüd enam eriti alla ei liigu. Täna oli 76,6 kg. 

Menüü suhtes olen osavamaks muutunud. Hommikusöögiks kohupiim püreeritud maasikatega ja teelusikatäie pruuni suhkruga. Vahepalaks pähklid ja puuvili. Õhtusöögiks näiteks värskekapsa-hakklihahautis või siis broccoli-lõhe-vorm rõõsa koore ja rohke riivjuustuga. Tänaseks oli praetud kanafilee itaaliapärase aedviljaseguga. Noh, nagu selline wokiroog, aga kuna meil wok-panni pole, siis tavalises pannis tehtud. :)

Riisist, makaronidest, kartulist veel puudust ei tunne. Lemmikshokolaad on 70-protsendilise kakaosisaldisega. Väikesest 25-grammisest tahvlist piisab.

Mida igatsen, on ikka veel mu branflakesid. Kellogsi "All Bran" peaks olema madalama süsivesikutesisaldusega, kui see "odav"-mark, mida seni ostsin. Kellogsil on vist vähem suhkrut hulgas. Homme vaja ostukeskuses vaadata...

Raamatud on käes. Retseptiraamat on kerge pettumus. Ikka väga vähe "noraalseid" retsepte on sees. Enamuses on vaja proteiinipulbrit ja Johannisbrotkern-jahu ja ma-ei-tea-mis Lõuna-Ameerika suhkruasendajat. Paar asja saavad aga ka vaid jahvatatud mandlite varal tehtud. Mulle näis, et foorumis on normaalsemaid retsepte.

Tabeliraamat on kasulik. Mõlemas raamatus on ka selgitavat teksti LOGI-põhimõtete kohta.

laupäev, 11. detsember 2010

Täna oli hea päev

Mul oli küll esialgu plaanis siia esmalt põhjalikumalt LOGI-meetodist kirjutada, aga no ei ole aega.
Aga päevikut tahaks ikka pidada. See läheb kiiremini ka, selleks ei pea uurima, tõlkima ja mõtteid koondama.

Olen nüüd juba paar päeva üritanud LOGI järgi toituda. Ja kohe kibelen oma elamusi kirjeldama.

Algus oli konarlik. Meil oli nimelt veel hunnik risottot külmkapis ja õunakook plaanitud. See oli siis eelmisel pühapäeval. Esimestel päevadel sai siis veel veidi riisi söödud ja õhtuti tükk õunakooki jäätisega. Suure tüki leiba sõin ka peaaegu iga päev hommikusöögiks.

Kasutan oma menüü hindamiseks hetkel selle netilehe abi: FDDB saksa keeli (FDDB inglise keeli)
Üritan siis esiteks päevaste kaloritega alla 100% (päevasest vajadusest) jääda ja rasvade, proteiini ning süsivesikute omavahelist suhet reguleerida.

Esimestel päevadel olin ikka täitsa stressis. Kogu aeg oli tunne, et ma ei tohi ju midagi süüa. Aga tegelikult tohib! Ainult süsivesikute hulka tuleb piirata! Aga olen ma nüüd eelnevalt dieedikahjustatud või mis (kusjuures see 13-päeva-dieet oli mu esimene dieet), igatahes võttis mul selle "normaalse" toitumisega harjumine aega. Täitsa mitu korda päevas pidin endale meenutama, et ma ei tee dieeti, see on lihtsalt mu uus toitumine!

Ja tänaseks on see mulle peaaegu täitsa pärale jõudnud! 4 viimast päeva (st. sest saati kui õunakook otsas) on mul õnnestunud kaloritega kusagile 75-85 % kanti jääda. Tänaseks on kaalust alla läinud 1,2 kg. Üleeile treenisin tund aega crosstraineril, muidu pole end eriti liigutanud. Kaal ju muidu ka kõigub kummaliselt, seega ma neid 1,2 kilo ikkagi veel LOGI arvele ei kirjuta. Vara veel hõisata, aga tuju teeb muidugi  heaks.

Mis mulle veel muret valmistab, on päevase menüü tasakaalustamine või siis ka LOGIstamine. Esmalt üritan muidugi vältida veresuhkrutaseme äkilist tõusmist, st. mitte süüa palju süsivesikuid korraga. Ehkki LOGI ei poolda mingit hullu arvutamist ja numbrite järgimist, on alguses siiski lihtsam mingitest arvudest juhinduda. Seega üritan iga hinna eest vältida ühe söögikorra ajal glükeemilise koormuse tõusmist üle 19. See on täitsa raske, sest kui näiteks tahan süüa suure viilu iseküpsetatud leiba a 90 grammi, siis olen oma senise mitmeviljaleiva puhul raksti kusagil 30 kandis (vaata linkide alt GL/GI-tabelit). Nüüd lähen üle täisterajahule, siis jääb GL (glycemic load) 17 kanti.

Teine teema on päevaste koguste tervislikus tasakaalus hoidmine. Teate kui lihtne on süüa nii: 58% süsivesikuid, 23 % rasvu ja 19 % valke. Ja teate kui keeruline on alguses nuputada, kudamoodi ma jõuan nii kaugele, et sööksin 20-30% süsivesikuid, 20-30% valke ja 40-50% rasvu! (Just-just, "Rohkem rasva!" on üks LOGI motodest.) Ja täna see mul peaaegu täitsa õnnestus! Aga teisalt tuleb ju ikkagi püramiidi järgi süüa, ja vat seda aedviljade ja puuviljade kogust ma ikka kokku ei saa. Foorumi andmetel tuleks päevas süüa 2 portsjonit puu- ja 3 portsjonit aedvilju. Portsjon on siis üldiselt pihutäis. Marjade puhul kaks pihutäit. Mul ei ole mingit probleemi päevas kaks õuna või siis üks õun ja kausitäis maasikaid pintslisse pista, aga kolm pihutäit aedvilja sain söödud vaid ühel päeval, kui lisaks paprikale, mida ma ikka hea meelega söönud olen, ka  kaks pihutäit keedetud ja munaga praetud lillkapsast ära sõin.

No ja siis ma juurdlengi, et misasja ma siis söön ja olen sellest kohe veidi stressisgi. Aga tulgem nüüd ikkagi selle juurde, miks täna eriti hea päev oli. Mees tegi chili con carnet. Ma ju nüüd riisi eriti ei söö. Ja kuna täna sai pool viilu leiba söödud, siis oli mu süsivesikute hulk niikuinii üleval, siis ma kohe mitte riisi ei tahtnud või makarone või kartulit. No ja siis mees tegi mulle ekstra-potitäie chili con carnet, kus oli peale ubade veel ka muud aedvilja sees nagu zuccinit ja paprikat ja porgandit ja brokolit ja ... Ühesõnaga, see oli väga heas tasakaalus toit ja kui hästi see veel maitses! Ma kujutan ette, et ma saan täitsa hakkama ilma riisi-kartuli-makaronideta!

Küll nüüd latras!

Lõpetuseks veel nii palju, et tellisin endale kaks LOGI-raamatut: "LOGI-Guide: Tabellen mit über 500 Lebensmitteln bewertet nach ihren Glykämischen Index und ihrer Glykämischen Last" (LOGI-giid: Tabelid glükeemilise indeksi ja koormusega üle 500 toiduaine kohta) ja "Das große LOGI Back- und Dessertbuch. - Über 120 raffinierte Dessertrezepte, die Sie niemals für möglich gehalten hätten." (Suur LOGI küpsetiste- ja magustoituderaamat. - Üle 120 magustoiduretsepti). Raamatud tulid eile, kui mind kodus polnud. Esmaspäeval lähen toon postimajast ära.

esmaspäev, 6. detsember 2010

Uus katse

Minu 13-päeva-dieedist on möödas 3 nädalat. Otsin uut.
Sattusin ühe oma tervisehäda kohta uurides LOGI-meetodi peale ja tahan nüüd seda katsetada.

LOGI tähendab LOw Glycemic and Insulinemic. Toiduainete poolest on ta 13-päeva-dieedile sarnane, aga LOGI ei ole dieet. LOGI on toitumisviis. Põhirõhk on süsivesikutevaesel menüül, aga LOGI puhul on süsivesikud piiratud kogustes lubatud. Kogu toitumine põhineb LOGI-püramiidil:
Süüa tuleks siis põhiliselt kahe alumise tasandi toiduaineid. Ja aeg-ajalt tohib ülemistest tasanditest "näpata".

Võrrelgem seda püramiidi Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsiooni toitumisjuhistega:
LOGI paneb suuremat rõhku lihale, samuti pole seal mu armsad piimatooted nii kaugele üles pagendatud, kui ETTA-püramiidis. Ehkki mul saab kindlasti olema raskusi nisujahutoodete piiramisega, on LOGI siiski palju vastuvõetavam ja lihtsam järgida.

Muide, Saksamaal ametlikult ideaalseks kuulutatud "püramiidi" ja LOGI vahel on väga suured käärid. LOGI kujundaja Nikolai Worm veab sealse "toitumisametiga" juba pikemat aega vägikaigast, aga amet jääb kangekaelseks.
DGE-toitumisring

Nagu eelnevalt mainitud, otsustasin LOGI kasuks just ühe tervisehäda tõttu. Sellest ja LOGI detailidest tulevikus pikemalt.
Seniks: SAYONARA!